Google

زن،مسئولیت خانوادگی مشارکت اجتماعی

زن،مسئولیت خانوادگی مشارکت اجتماعی

نخستين بانوي طلايي ايران در عرصه ورزش:به حجابم افتخار مي کنم
خديجه آزادپور تنها بانوي ايراني است که در تاريخ ورزش ايران، مدال طلاي مسابقات آسيايي را کسب کرده است. او در گوانگجو با مدال طلايي که به دست آورد نه تنها افتخاري براي ملت ايران کسب کرد بلکه نام خود را در تاريخ ورزش کشور نيز به عنوان نخستين بانوي طلايي ايران المپيک آسيايي ثبت کرد.
بانوي ۲۲ ساله ايراني با حجاب اسلامي در ميادين آسيايي و جهاني نشان داد که نه تنها از زنان ديگر کشورها چيزي کم ندارد بلکه آن قدر توانمندي  دارد که مي تواند در مهد ورزش هاي رزمي دنيا(چين) مدال طلاي رشته ووشو را کسب کند آزادپور حالا در مجموعه افتخاراتش فقط طلاي المپيک را کم دارد که منتظر است با تلاش آن را هم تصاحب کند تا مردمان دنيا زناني را در سکوي قهرماني ورزش ببينند که ايمان و اعتقاد و حجاب و عفت ويژگي برجسته شخصيتي آن هاست حجاب آزادپور و اعتقادات ديني او اين ويژگي ها را به رخ مي کشد. وقتي در ابتداي گفت وگو از اين بانوي قهرمان مي پرسم که حجاب تا چه اندازه براي شما اهميت دارد و با توجه به اين که ورزشکاران زن بقيه کشورها حجاب ندارند، داشتن حجاب محدوديتي براي شما در عرصه ورزش ايجاد نکرده؟ او با اعتماد به نفس عجيبي جواب مي دهد: راستش را بگويم من به حجابم افتخار مي کنم وقتي در ميادين جهاني در کنار بقيه زن هاي ورزشکار قرار مي گيرم از اين که محجبه هستم خوشحالم و با احساس خوبي درباره آن به رقيبانم توضيح مي دهم. حجاب و عفت جزء لاينفک زندگي و شخصيت زن ايراني است و من به شخصه مهم ترين تفاوت زن ايراني با بقيه زنان دنيا را در همين حجاب و عفت و پاکدامني مي دانم.در عرصه ورزش هم آن چه اهميت دارد تکنيک و آمادگي بالاي ورزشي، يک زن ورزشکار مهم و تعيين کننده است. اين که برخي مي گويند حجاب محدودکننده است به يک بهانه بيش تر شباهت دارد تا واقعيت، چون من به تجربه بانواني را ديده ام که با تلاش و زحمت آمادگي بالا کسب کرده اند و موفق هم شده اند و مدال هاي من و ديگر زنان ايراني در ميادين بين المللي نشان دهنده آن است که اگر زني موفق شده نتيجه زحمات و تکنيک بالايش را گرفته و حجاب نه تنها مانعي براي او نبوده که حتي به او هويت و شخصيت داده تا در دنيا زن ايراني به حجاب و عفت و پوشش شناخته شود.
معنويت و باورهاي ديني جزء لاينفک زندگي زنان ايراني
سانداکار تيم ملي ووشوي ايران با تاکيد بر اين که معنويت و باورهاي ديني در زندگي زنان ايراني نقش اساسي دارد مي افزايد: در اين زمينه مي توانم به تجربه شخصي خودم اشاره کنم من هميشه با وضو و با توسل به ائمه اطهار (ع) وارد عرصه مسابقه مي شوم. قبل از بازي هاي آسيايي گوانگجو، يک شب امام رضا(ع) را خواب ديدم. صبح فرداي آن روز، نذر کردم هر مدالي در اين مسابقات کسب کردم آن را به آستان مقدس امام رضا(ع) هديه کنم وقتي در مسابقات چين طلا گرفتم تصميم گرفتم اين مدال به اضافه همه مدال هاي گذشته ام را که در ميان آن ها طلاي جهان و آسيا هم به چشم مي خورد و همه مدال هايي را که در آينده کسب مي کنم، به آستان ايشان اهدا کنم. تا اين مدال ها نشاني از ارادت من به حضرت ثامن الحجج(ع) باشد که هميشه شرمنده محبت و لطف شان هستم.
وي در پاسخ به اين سوال که وقتي به عنوان يک بانوي مسلمان شيعه ايراني با حجاب اسلامي در تاريخ ورزش بانوان ايران، براي اولين بار مدال طلاي المپيک آسيايي را کسب کرده و روي سکوي قهرماني ايستاده چه احساسي داشته است مي گويد: من براي آن لحظات يک عمر زحمت کشيده بودم و تمام وجودم در آن لحظه ها سرشار از احساس غرور و افتخار بود اين که مي ديدم مردم ايران چقدر از اين مدال خوشحال شده اند براي من يک دنيا ارزش داشت و ذره ذره وجودم در آن لحظه ها با زبان بي زباني خدا را شکر مي کردند.
دغدغه اصلي ام توجه جدي زنان به ورزش است
دغدغه اصلي آزادپور براي زنان ايراني اين است که ورزش را در زندگي شان جدي بگيرند، او در اين زمينه مي گويد: اگرچه در حال حاضر خانم هاي کشور ما به اهميت ورزش در زندگي شان پي برده اند و موفقيت هاي تحسين برانگيزي حتي در سطح قهرماني کسب کرده اند اما زنان ما بايد بدانند براي سلامت جسم و روح شان ورزش نياز ضروري زندگي آن هاست تا در کنار زندگي خانوادگي و نقش اجتماعي روح و جسم شاداب و سالمي داشته باشند. من به چشم خودم بارها خاص بودن زنان ايراني را در ميدان هاي مختلف ديده ام و آرزو دارم اين تفاوت که تلفيقي از ايمان و اخلاق و معنويت و آگاهي و فداکاري است نمود و بروز بيش تري در سطح جامعه داشته باشد.
قوانين حوزه زنان اصلاح شود
دکتر لاله افتخاري نماينده مجلس و رئيس فراکسيون قرآن و عترت و نماينده مردم تهران در خانه ملت است او دغدغه هايش را بيش تر در حوزه مسئوليت خودش مطرح مي کند و معتقد است: در راستاي فرمايشات و ديدگاه هاي مقام معظم رهبري در حوزه زنان بايد قوانيني در کشور وضع شود تا زنان ايراني ضمن ايفاي نقش اصلي خود در خانواده به عنوان همسر و مادر در عرصه هاي اجتماعي و سياسي و فرهنگي نيز بتوانند فعاليت هاي مورد نياز و دلخواه خود را انجام دهند.وي جايگاه زنان ايراني را در حال حاضر رضايت بخش مي داند اما در عين حال معتقد است: زن ايراني تا رسيدن به جايگاه مطلوب و متعالي خود که شايسته اوست فاصله بسيار دارد و همه به ويژه خود بانوان و مسئولان مربوط بايد با برطرف کردن برخي موانع و چالش هايي که در مورد زنان ما وجود دارد راه رسيدن زنان ايراني به جايگاه واقعي شان را هموار کنند.رئيس فراکسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين که دغدغه اصلي زن ايراني از گذشته هاي دور تاکنون، آسيب نديدن کانون خانواده بوده است، مي افزايد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي زمينه هاي حضور اجتماعي براي بانوان کشور ما فراهم شد و اغلب خانم ها تمايل دارند علاوه بر ايفاي نقش اصلي خود در خانواده، فعاليت هاي اجتماعي نيز داشته باشند که تلفيق اين دو نقش گاهي آسيب هايي را براي خانواده و جامعه ما به دنبال داشته است. به همين دليل بايد قوانين و راهکارهايي وجود داشته باشد که به زنان کمک کند علاوه بر حفظ کانون خانواده، بتوانند در عرصه اجتماعي نيز حضور يابند.افتخاري در پاسخ به اين سوال که فراکسيون زنان تاکنون در اين زمينه چه فعاليت هايي را انجام داده است؟ مي گويد: فراکسيون زنان در نامه اي که به مرکز پژوهش هاي مجلس ارائه کرده برخي اشکالاتي را که در قوانين موجود به چشم مي خورد، متذکر و خواستار اصلاح آن توسط مجلس شده است. علاوه بر آن برخي قوانين موجود ضمانت اجرايي لازم را ندارند که بايد براي اجراي آن ضمانت اجرايي کسب کرد، ضمن اين که در برخي موارد هم با فقدان قوانين مواجه ايم که اين قوانين بايستي به تصويب برسد تا وضعيت زنان به لحاظ حقوقي و اجتماعي بهبود يابد. اگر اين اتفاقات بيفتد ما به منويات مقام معظم رهبري در حوزه زنان نزديک شده ايم.
زنان دين شان را به انقلاب و کشور ادا کرده اند
اين استاد دانشگاه با اشاره به اين که زنان ايراني در دوران معاصر، دين خود را به انقلاب و کشور ادا کرده اند، تصريح مي کند: بانوان ايراني در حوادث سخت و سرنوشت سازي مثل انقلاب و دفاع مقدس نقش مهم و تاثيرگذار و بي بديلي را ايفا کردند و بار سنگين آن را به دوش کشيدند و در حال حاضر نيز در حال ايفاي نقش منحصر به فرد خود در رساندن کشور به قله هاي ترقي و پيشرفت هستند که تجربه نشان داده آنان از اين عرصه نيز سربلند بيرون خواهند آمد.
هم چنان مولفه هاي اسلامي - ايراني بر زندگي زنان ايراني حاکم است
«افتخاري» که ميانه خوبي با تقسيم بندي زنان ايراني به زنان سنتي و مدرن ندارد، در اين باره مي گويد: من به اين تقسيم بندي علاقه اي ندارم چون درست است که مولفه ها و اقتضائات مدرن وارد زندگي ايراني شده ولي همواره مولفه هاي زندگي اسلامي - ايراني بر حيات زن ايراني حاکم بوده و غلبه داشته است.
گرچه زنان بدحجاب هم در جامعه ما حضور دارند، ولي بي انصافي است اگر بخواهيم بر اساس اين تعداد محدود حکم کلي بدهيم. من معتقدم تعداد زنان ايراني که پيرو و مروج فرهنگ غرب هستند و مولفه هاي زندگي مدرن بر آن ها غلبه يافته، کم است و اغلب زنان ما بر اساس هويت اسلامي و ايراني و با حفظ کرامت انساني و عفت و پاکدامني زندگي مي کنند اما چون آن تعداد اندک در جامعه تبرج و خودنمايي مي کنند، برخي تصورشان اين است که اکثر زن هاي ما در چنين شرايطي زندگي مي کنند. اين تصور از نظر من اشتباه و غيرواقعي است.
«افتخاري» در پايان صحبت هايش، به نکته مهمي اشاره مي کند و مي گويد: زن ايراني بايد بداند راه يگانه اي را در دنياي معاصر آغاز کرده است . تجربه نشان داده راهي که زنان غربي طي کرده اند، نمي تواند براي ما الگو باشد. بنابراين زنان مسلمان ايراني با ايده گرفتن از زندگي زنان صدر اسلام و با توجه به اقتضائات زندگي مدرن امروزي، بايد حرکتي تازه و راهي نو را آغاز کنند که البته حرکت در اين مسير با پيروزي انقلاب اسلامي آغاز شده است.
شبيه ترين زنان به زنان صدر اسلام
انسيه شاه حسيني در حال حاضر نويسنده و کارگردان سينماست در چند فيلمي که شاه حسيني با موضوع دفاع مقدس کارگرداني کرده فضاي زنانه حاکم است، دغدغه هاي او به عنوان يک زن فيلم ساز که طولاني ترين جنگ قرن بيستم و دفاع مقدس را نيز از نزديک به چشم ديده جالب و شنيدني و تامل برانگيز است.
شاه حسيني که طبق تجربيات و جست و جوهايش معتقد است: در ميان زنان جهان اسلام زن هاي ايراني شبيه ترين افراد به زنان صدر اسلام هستند مي گويد: شايد مقايسه کردنش درست نباشد ولي وقتي محمد حسين علم الهدي حسين وار و مظلومانه در کربلاي هويزه به شهادت رسيد و بعد از ۱۸ماه استخوان هاي او که زير تانک هاي عراقي له شده بود پيدا شد جسد او را که براي مادرش بردند، اين زن چنان سخنراني حماسي و غرايي انجام داد که ناخودآگاه ياد حضرت زينب (س) را براي من تداعي کرد، او آن چنان حماسي حرف مي زد و به ديگران روحيه مي داد که براي من قابل تصور نبود. حرکت آن روز مادر حسين علم الهدي هيچ نمونه و شبيهي در دنياي معاصر ندارد و چنين صحنه هايي را ما فقط در تاريخ صدر اسلام به ويژه در مورد حضرت زينب (س) در کربلا شنيده ايم. حاج صادق آهنگران براي من تعريف مي کرد که وقتي مادر حسين علم الهدي سخنراني مي کرده همه مردها گريه مي کردند.اين بانوي فيلم ساز که معتقد است نظير مادر علم الهدي در کشور ما کم نيستند ادامه مي دهد: زن ديگري را در زمان جنگ در اهواز ديدم که ۳ پسرش درجبهه شهيد شده بودند وقتي جنازه پسر سومش را براي او آوردند درحالي که پسرش سردر بدن نداشت، مادر او رگ هاي گردن پسرش را بوسيد که همه با ديدن اين صحنه  هاي هاي گريه کردند. اين زن چه نمونه اي در دنياي واقعي دارد جز زنان صدر اسلام.از نگاه من مادر حسين علم الهدي و مادر اين ۳ شهيد که فاميلي شان جواني بود، قهرمانان و اسطوره هاي زمان ما هستند. زن نمونه از نگاه من مادر آن رزمنده مفقود الاثري است که در يکي از دورافتاده ترين روستاهاي اين کشور هنوز هم هر غروب در خانه اش را باز مي گذارد چراغ خانه اش را روشن مي کند تا شايد پسرش برگردد. ممکن است از نظر شما اين اتفاق خيلي شاعرانه و رويايي باشد ولي من پير شدن و خردشدن اين زن ها را ديده ام و زجري راکه در سکوت سال هاست تحمل مي کنند مشاهده کرده ام اينان بي هياهو انتظار مي کشند نه صدا و سيما تا حالا سراغ شان رفته نه هيچ خبرنگاري خبري از آن ها دارد ولي اين زن ها وجود دارند و لا به لاي جمعيت، آرام و بي صدا روزگار مي گذرانند، بي آن که کسي آن ها را بشناسد.
کارگردان پنالتي مي افزايد: من هر وقت بهشت زهرا مي روم زن هايي را مي بينم که سر قبر عزيزانشان نشسته اند و اشک مي ريزند. در زير آن قبرها پسر يا همسري خفته که با رفتنش همه آرزوهاي اين زن را هم با خود برده ولي اين زن به خاطر خدا و اسلام و انقلاب و کشور تحمل مي کند، پس اين زن اسطوره است.
من به تازگي از لبنان برگشته ام خوشحال شدم که در آن جا، زنان مسلمان و شيعه اي را ديدم که ياد همسران و مادران شهداي ايران را برايم زنده کردند.
افسوس که سينما و تلويزيون سراغ اين زن ها نرفته است
شاه حسيني با حسرت از اين که اين زن هاي بزرگ و اسطوره هيچ گاه در سينما و تلويزيون ما ديده و مطرح نشده اند مي گويد: اين زنان فداکار بر گردن همه ما حق بزرگي دارند اما ما از آن ها غفلت کرده ايم هيچ وقت سراغ شان نرفتيم، درک شان نکرديم، نشناختيمشان نشناسانديمشان هميشه زنان پايتخت نشين، قهرمانان فيلم هاي ما بوده اند و کسي سراغي از آن زن ها نگرفت شايد چون دغدغه  ما فيلم سازان آن زن ها نبوده اند. من به همه همکارانم احترام مي گذارم اما از غفلت آن ها نمي توانم چشم پوشي کنم البته مسئولان و مديران فرهنگي کشورم بايد در اين زمينه فيلم سازان ما را جهت دهي مي کردند اما نکردند.
کارگردان شب بخير فرمانده با تاکيد بر اين که فيلم هاي دفاع مقدس فضاي مردانه دارند و حضور و نقش زن ها در اين فيلم ها به تصوير کشيده نشده است مي افزايد: کسي نمي تواند کتمان کند که زنان ما چه نقش مهم و تاثيرگذاري در جنگ داشتند ولي هيچ گاه مطرح نشدند گاهي مي بينيم فيلم نامه هاي خوبي نوشته مي شود ولي اين فيلم نامه به توليد نمي رسد، خود من تا به حال داور چند جشنواره بوده ام که فيلم نامه هاي خوبي درباره نقش زنان در جنگ نوشته شده و جايزه هم گرفته ولي امکان ساخت پيدا نکرده است.
استعدادهاي انسان در شرايط بحراني شکوفا مي شود
شاه حسيني که اعتقاد دارد انسان در شرايط بحراني بهتر خود را نشان مي دهد يادآور مي شود: امام (ره) در زمان جنگ جمله تامل برانگيزي گفتند مبني بر اين که جنگ براي ما يک نعمت است. اين جمله براي خود من بسيار جالب بود به همين دليل درون مايه اصلي فيلم شب بخير فرمانده را همين جمله امام قرار دادم. به اعتقاد من انسان در شرايط بحراني بهتر و بيش تر استعدادهاي بالقوه و هويت دروني خود را نشان مي دهد، که در جنگ ۸ ساله ما اين اتفاق افتاد و فرصتي فراهم شد که زن هاي ما پس از قرن ها استعداد دروني شان را نشان دادند و همان طور که گفتم براي من اين موضوع تداعي کننده خاطرات زنان صدر اسلام بود.
زنان عصر ما در امتداد زنان صدر اسلام گام برمي دارند
وي مي افزايد: الان اين استعدادها در عرصه هاي علمي و فرهنگي و اجتماعي و سياسي خود را نشان مي دهد. من معتقدم زنان ما غير مستقيم و گاهي ناخودآگاه از زنان نمونه اسلام مثل حضرت فاطمه (س) ، حضرت زينب (س) و حضرت خديجه (س) الگوبرداري مي کنند. من گاهي تعبيري به کار مي برم و مي گويم حضرت زينب (س) الگوي زنان در هنگام بحران و جنگ است يا حضرت خديجه (س)الگويي است که در کنار يک مرد قرار گرفته و با حمايت از او، راه رسيدن به آرمان هاي الهي را براي همسرش رسول ا... فراهم کرده است. حضرت زهرا(س) بهترين الگو در عرصه سياست و دفاع از امامت و در ساده زيستي و قناعت و کمک به محرومان هستند، زناني که بار جنگ را بر دوش کشيدند به حضرت زينب (س) تاسي کردند، زناني که درگذشته و در امروز خديجه وار در کنار همسران و خانواده شان قرار مي گيرند، و با حمايت و پشتيباني از آن ها زمينه رشد و کمال آن ها را فراهم مي کنند الگويشان حضرت خديجه (س) است و ...
زندگي پاک و معنوي آرزوي همه زنان است
شاه حسيني با انتقاد از کساني که براساس بخش کوچکي از زنان جامعه ايران در باره کل زنان کشور ما قضاوت مي کنند مي گويد: اين قضاوت منصفانه نيست بعد هم بايد ديد زناني که از نگاه ما داراي مشکلاتي هستند مثلا حجاب درستي ندارند چه شرايطي داشته اند که به اين وضعيت مبتلا شده ا ند.من يقين دارم حتي بدترين زن هم در خلوت و در روياي خودش آرزو دارد پاک و سالم و معنوي زندگي کند و اگر زني از اين ساحت دور شده به دليل مشکلاتي بوده که داشته و جامعه او را درک نکرده است. بنابراين من معتقدم مديران جامعه بايد شرايط را براي زندگي درست زنان ما فراهم کنند.
انقلاب، الگوي موفق زن مسلمان معاصر را ارائه کرد
اما منور شايسته خو مدير مدرسه علميه نرجس مشهد نيز در اين گفت وگو با اشاره به اين که زنان در سال هاي قبل از انقلاب و در برهه ۸ ساله جنگ تحميلي هويت اسلامي و ديني خود را نشان دادند مي گويد: الگوي موفقي از زن مسلمان معاصر را انقلاب اسلامي به ما ارائه داد و زني را معرفي کرد که علاوه بر حضور در عرصه اجتماع، به خانواده نيز توجه دارد و نقش اصلي خود را فراموش نمي کند.وي ادامه مي دهد: زنان موفق جامعه ما که هم اخلاق و تدين را مراعات مي کنند و هم همگام با پيشرفت ها و اقتضائات روز عمل مي کنند کم نيستند و اگر هم آسيب هايي در جامعه ما در حوزه زنان وجود دارد بايد مديران فرهنگي به ويژه رسانه ها راهي براي اصلاح آن بيابند.
روزنامه خراسان

 

نويسنده : تاريخ خبر : 1392/12/28 - 22:13:29 گروه خبري : حجاب

تصویر ثابت

محصولات تصادفي