Google

برخورد با بدحجابی

برخورد با بدحجابی

وجود نمونه‌ها و طرح‌هاي لباس باب ميل بسياري از بانوان در عين رعايت حدود شرعي حجاب در جامعه يك نكته را بسيار آشكار مي‌سازد كه كارهاي بسياري را مي‌توان انجام داد كه تاكنون مورد غفلت قرار گرفته است و در مقابل هم بسياري از ضعف‌هاي ناشي از عدم اطلاع يا ناآگاهي است زيرا اگر ماهيت حجاب اسلامي براي زنان و دختران جامعه ما تبيين شود آنها پس از رسيدن به باورهاي ارزشي حريم و حدود حجاب هيچگاه نخواهند پذيرفت كه خود را گرفتار منفي بي‌حجابي كنند كه عمدتا برگرفته از لباس‌هاي با مد غربي است كه در آن برهنگي و بي‌حجابي زنان ارزش تلقي مي‌شود. 
خانم ابراهيمي در باره لزوم توجه زنان و دختران جامعه در رعايت حدود شرعي حجاب به گزارشگر ما مي‌گويد: حجاب يك موضوع سطحي و بي‌ارزش نيست كه بتوان به سادگي از كنار آن گذشت زيرا رعايت حجاب اسلامي سد و مانع بزرگي براي مقابله با بسياري از هجمه‌هاي شيطاني است كه بعضا از طرف دشمنان ترويج و تبليغ مي‌شود. 
وي مي‌گويد: اگر به ساير جوامع و كشورهاي جهان نظري بيفكنيم درخواهيم يافت كه استعمارگران در هر كشوري كه توانستند حجاب را از زنان ودختران آن جامعه بردارند نفوذ فرهنگي يا تهاجم و شبيخون فرهنگي بيشتري داشته‌اند. در چنين شرايطي بايد به مقوله حجاب براي صيانت افراد جامعه از مفاسد اخلاق اهميت بسيار داد و خانواده‌ها هم در كنترل فرزندان جوان حساس باشند و در باره حجاب دختران خود حساسيت نشان دهند. 
وي مي‌افزايد: اگر دختران جوان اين خانواده به درستي آگاه شود كه دستور حفاظ و پوشش بدن در مقررات آسماني آمده و اين مقررات براي ايجاد امنيت وآسايش براي زن و مرد وضع شده است. 
خانم ابراهيمي ادامه مي‌دهد: اصل پوشش و لباس يك زينت وزيبايي است و لي چون قدرت جاذبه زن براي مرد بيش از قدرت جاذبه مرد براي زن است زن بايد بيشتر از زيبايي‌هاي خود مراقبت كند و ما هم با اعتقاد به همين مباني تلاش كرده‌ايم نوعي لباس طراحي ودر بازار عرضه كينم كه در عين زيبايي حدود شرعي راهم براي بانوان محفوظ بدارد. 
خانم موحدي يكي از طراحان لباس كه تاكنون بيش از 100 نوع لباس طراحي كرده هم به گزارشگر ما مي‌گويد: مشكل بسياري از خانمها كه به سمت لباسهاي با مد غربي مي‌روند ترويج بي‌جهت لباس‌هاي تيره در جامعه ما به نام لباس‌هاي است در حاليكه در لباس ملي بايد به كيفيت پوشش فكر كرد نه رنگ كه متاسفانه در جامعه ما فقط به يك بعد حجاب نگريسته مي‌شود كه باعث بي‌رغبتي زنان و دختران براي استفاده از پوشش اسلامي است. 
وي مي‌افزايد: لباس هر قدر پوشيدگي داشته باشد،بايد به ملاك ارزش باشد كه طرح‌هاي من هم بيشتر حول اين محور شكل گرفته است. 
وي ضعف عمده ساختار طراحي لباس در كشور را عدم انسجام ملي و ناهماهنگي عنوان مي‌كند مي‌افزايد: متاسفانه طراحان كشور ما نمي‌دانند طرح‌هاي خود را بايد به چه بانك اطلاعات طراحي لباس تحويل دهند تا هرتوليدكننده‌اي كه خواست با پذيرش طرح لباس‌هاي توليدي را بر همان اساس بدوزد. 
خانم موحدي كه حدود 24 سال سابقه طراحي لباس دارد، مي‌افزايد: دركشور ما هيچ نهاد و سازماني به صورت قانوني از ما حمايت نمي‌كند و اصلا حرفه طراحي لباس در كشور ما از نظر مسئولان ناشناخته است آن وقت فقط انتظار دارند زنان و دختران به ويژه كارمندان ادارات از لباس مناسب شئون اسلامي استفاده كنند. 
وي مي‌گويد: يك انجمن غيردولتي طراحان داريم كه به همت برخي از طراحان لباس دركشور ايجاد شده اما آنها هم نمي‌توانند تعامل مناسبي باسازمانها داشته باشند زيرا طرف مقابل آنها را نمي‌شناسد. 
آقاي ناصر رستمي كه توليدكننده چادر طرح ملي دانشجويي و چادرهاي راحتي است نيز مي‌گويد: بنده 30 سال است كه فروشنده هستم و پس از آگاهي از نياز خانمها چادرها را به گونه‌اي طراحي كردم كه چادر راحتي مانند را براي خانمهاي چادري داشته باشد و دست‌هاي آنها آزاد باشد تا هنگام رانندگي و كار در محيط اداري هيچ مشكلي براي آنها پيش نيايد. 
وي ادامه مي‌دهد: بسياري از خانمهاي مانتويي هم وقتي متوجه وجود چنين چادرهايي شدند كه راحتي مانتو را براي آنها داردبه سمت خريد چنين چادري آمدند زيرا علاوه بر پوشش مناسب و رعايت حدود شرعي حجاب فعاليت اجتماعي را هم آسانتر كرد. ما در طراحي خود براي چادر آستين قرار داديم و آستين آن هم مانند مانتو دكمه دارد كه ديگر نيازي به پوشيدن مانتو در زير چادر نيست. بنده 10 سال است كه چادر ملي توليد مي‌كنم و طي اين 10 سال هرساله بر تعدا مشتريان ما اضافه شد كه اميدارم استفاده اين چادر راحتي در محل‌هاي اداري دانشگاهها و مدارس با استقبال بيشترنهادينه شود. 
خانم عبدالحسيني يكي ديگر از شهروندان هم مي‌گويد: تا زمانيكه نوع پوشش زنان و دختران جامعه براساس باورهاي اعتقادي آنها انتخاب نشود تلاش ماموران براي معرفي يك نوع لباس مشكل عدم رعايت حجاب كامل را حل نمي‌كند زيرا اگر زن يا دختري نخواهد حجاب را رعايت كند با استفاده از چادر هم آرايش‌هاي غليظ خود را آشكار مي‌سازد. 

وي ادامه مي‌دهد: به نظر من با بگير و ببند هم مشكل حل نمي‌شود كما اينكه اگر قابل حل شدن بود در 25 سال گذشته بايد آن را حل مي‌كردند ضمن آنكه عده‌اي كه براي بي‌حجابي هم تبليغ مي‌كردند امروز سرخورده شدند و حتي در كشورهاي اروپايي و امريكايي هم بسياري از زنان از برهنگي و بي‌حجابي خسته شدند و به سمت حجاب علاقه نشان مي‌دهند. 
خانم عبدالحسيني ادامه مي‌دهد: آنچه براي ما اهميت دارد اين است كه باورها را اصلاح كنيم كه به نظرم ما در اين بخش دچار مشكل هستيم زيرا اگر راههاي ما درست بود اكنون مي‌بايست آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از پوشش نامناسب در كشور حذف مي‌شد در حاليكه همه مي‌دانيم و شاهد هستيم كه اين آسيب‌ها در مقايسه با گذشته بيشتر هم شده است. 
وي مي‌افزايد: به نظر من حجاب را بايد باب ميل زنان بسازيم نه باب ميل مسئولان زيرا آن مسئولي كه حتي نمي‌تواند دختر خود را توجيح كند چگونه قادر خواهد بود براي 30 ميليون زن ايراني برنامه ريزي و قانون نويسي كند كه حجاب چيست و چگونه بايد رعايت شود. 
خانم اميدي هم در اين ميان نظرات خود را به ما مي‌رساند و مي‌گويد:ما بعنوان يك زن و مادر مسلمان بايد موضوع رعايت حجاب اسلامي را با امنيت زنان و دختران خود مترادف بدانيم، زيرا هم اكنون سراغ داريم بسياري از خانواده‌ها بخاطر همين مشكلات عدم رعايت حجاب و عفت اسلامي متلاشي شده زيرا يك تن پوش نامناسب كه با جلوه گري نگاههاي هوس آلود را به خود جلب مي‌كند اگر در تن زني باشد آن زن بايد يقين داشته باشد كه در جاي ديگري زن ديگري در معرض ديد مردان ديگري قرار مي‌گيرد كه در دو طرف عضو اصلي خانواده باعث سردي زندگي نسبت به هم مي‌شود كه همين كارها سبب افزايش طلاق در كشور ما شده است. 
خانم فرشته ملاحسيني دانشجو هم معتقد است: ما بعنوان دختران و زنان جامعه بايد حضرت زهرا(س) را الگوي خود قرار دهيم و بدانيم كه حجاب اسارت نيست، بلكه بي‌حجابي و عرضه زن در مقابل نگاه نامحرم اسارت نفس است. 
وي مي‌افزايد: متاسفانه در جامعه ما بي‌حجابي "آزادي" معني شده درحاليكه ما در سايه حجاب نه تنها اسير نيستيم بلكه انسانهاي آزادي هستيم كه در عين رعايت اصول اخلاقي در صحنه‌هاي مختلف علمي دانشگاهي و حتي مراكز پزشكي و درماني حاضر مي‌شويم و هيچگاه اسير نگاههاي آلوده نخواهيم شد. در كشور ما الحمدلله زنان و دختران با حجاب در عرصه‌هاي مختلف كم نيستند اما مي‌خواهم بگويم اولين كساني هم كه بايد به طرز پوشيدن لباس و به طور كلي به رواج پوشش‌هاي زننده اعتراض كنند خود دختران و زنان هستند زيرا عده‌اي حاضر با برنامه قصد هتك حرمت همه زنان جامعه را دارند درحاليكه زن مسلمان ايراني هيچگاه نمي‌پذيرد عده‌اي خاص كه اسير هواهاي نفساني و شيطاني شده‌اند آبروي همه را ببرند. 
وي با تاكيد بر اينكه درحال حاضر در لباس و پوشش فاقد الگوي ملي هستيم و اين الگو را نيز طراحان و توليد كنندگان با كمك مسئولان و مردم مي‌توانند ارائه دهند مي‌افزايد: از جمله پوشش‌هاي ملي ما كه از ديرباز باقي مانده چادر است.البته ارائه الگوهاي مناسب لباس اكنون خيلي مهم شده است زيرا سالها عدم حمايت از نوع پوشش مناسب مورد اعتراض مردم قرار مي‌گرفت و نيروي انتظامي هم طبق وظيفه خود موظف به برخورد با هنجارشكنان است. اما در كنار آن يكي از اشكالات مهمي كه مطرح بود ارائه نشدن الگوي مناسب لباس است كه درعين رعايت قانون و شرع مورد توجه سلايق مختلف هم قرار گيرد. 
مسئوليت 26 وزارتخانه و سازمان در طرح عفاف و حجاب 
سردار بهمن كارگر معاون اجتماعي نيروي انتظامي در اين زمينه در گفت و گو با گزارشگر ما اهم برنامه‌هاي عفاف و حجاب مي‌گويد: من در ابتدا بايد از روزنامه جمهوري اسلامي تشكر و قدرداني كنم كه دغدغه دين دارد و از اين كه چنين مساله‌اي را دنبال مي‌كنيد باعث دلگرمي ما است.اما راهكارهاي عفاف و حجاب در دوران دولت حجت‌الاسلام خاتمي تصويب شد و در اوايل دولت آقاي احمدي‌نژاد به شوراي عالي انقلاب فرهنگي رفت و به تصويب رسيد و پس از آن دولت مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي را به وزارت ارشاد دادند ولي پس از چند سال از وزارت ارشاد گرفته و به وزارت كشور سپرده شد و در آنجا در قالب ستاد حمايت از حقوق شهروندي پيگيري مي‌شود. 
وي ادامه مي‌دهد:در اين زمينه 26 وزارتخانه، سازمان و دستگاه مسئوليت دارند و 24 دستگاه وظيفه ايجابي دارند و 2 دستگاه قوه قضائيه و نيروي انتظامي وظيفه سلبي دارند. 
نيروي انتظامي از سال 85 وارد عمل شد و با گشت‌هاي ارشاد كارهاي خود را شروع كرد و تا سال 88 به دليل مسايل انتخابات با افت اجرا همراه شد اما بعد در قالب گشت‌هاي امنيت اخلاقي، اجراي قانون عفاف و حجاب پيگيري مي‌شود. 
اولويت ايجابي يا سلبي 
سردار كارگر مي‌گويد:اين سئوال بسيار از ما مي‌شود كه چرا نيروي انتظامي قبل از اقدامات ايجابي به دنبال رفتار سلبي مي‌رود. در حاليكه در راهكارهاي اجرايي عفاف و حجاب هيچگاه تعيين نشده كه نيروي انتظامي توقف كند تا بقيه كار انجام دهند در اين مساله مشترك هستيم كه به طور همزمان همه بايد به وظايف خود عمل كنند و تقدم زماني در آن تعيين نشده كه سالها24 سازمان فعاليت كنند و قوه قضائيه و نيروي انتظامي كارشان را رها كنند و بعد قوه قضائيه و نيروي انتظامي وارد شوند. پس وظيفه نيروي انتظامي است كه كار خود را به درستي انجام دهند. 
وي مي‌گويد:اما اين كه چرا دستگاههاي ديگر وارد عمل نشده‌اند؟ بايد به باور و اعتقاد مسئولان همان دستگاهها مراجعه كرد. اما اصل كار اين است كه بايد راهكارهاي اجرايي كار در دستگاهها هم مشخص مي‌شد كه اگر سازماني كم كاري كرده، كدام نهاد نظارتي وارد شود. 

وي ادامه مي‌دهد:وقتي اين قانون به ما ابلاغ شد، ما در نيروي انتظامي سازوكاري ايجاد و پليس امنيت اخلاقي را براي پيشبرد كارها تاسيس كرديم. پليسي كه علاوه بر مسئوليت اجتماعي، مسئوليت امنيتي را هم برعهده گرفت كه در آن علاوه بر موضوع عفاف و حجاب، ماهواره، اقدام مضر و مخرب، مشروبات الكلي، طرح دريا كه الحمدلله مشكل آن تا حد بسيار زيادي حل شد و... كه براي همه بخش‌ها امكانات ودستورالعمل‌هاي خاصي تهيه و در اختيار اين پليس قرار گرفت و حتي برنامه‌هاي نظارتي براي اين پليس هم مدون شده است كه چنين روندي مي‌بايست در ساير دستگاههاي مسئول در اجراي طرح عفاف و حجاب مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي عملياتي مي‌شد. در چنين شرايطي است كه مي‌گويم ميزان موفقيت اين طرح در دستگاههاي 26 گانه به ميزان تعهد و قانونمندي مسئولان آن دستگاهها باز مي‌گردد. 
معاون اجتماعي نيروي انتظامي مي‌افزايد:يكي از اشكالاتي كه در مساله راهكارهاي اجرايي عفاف و حجاب وجود داشت اين بود كه نظارت اجرايي بر عملكرد اين دستگاهها وجود نداشت تا دستگاههاي ضعيف و كم كار مورد بازخواست قرار گيرند. نظارت و باز خواست از اين دستگاهها طبق قانون برعهده مجموعه دولت است چون مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي در حكم قانون مصوب مجلس بايد از سوي رئيس‌جمهور به عنوان عاليترين مقام اجرايي كشور ابلاغ و پيگيري شود همچنانكه رئيس‌جمهور اين قانون را ابلاغ كرد، اما اگر دستگاهها تبعيت نكردند، دولت بايد بانظارت خود را بر دستگاههايي كه از بودجه عمومي ارتزاق مي‌كنند كامل مي‌كرد. چرا كه مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي لازم‌الاجرا است. 
جفا به نيروي انتظامي 
وي درباره علت ناملايمات و تهاجم به نيروي انتظامي هم مي‌گويد: اولا يكي اين كه اگر دستگاهي به نيروي انتظامي پرخاش مي‌كند نشان از بي‌اطلاعي آن افراد يا دستگاهها از قانون و عملكرد نيروي انتظامي است. اما وقتي با همين افراد مواجه مي‌شويم و با آن‌ها صحبت مي‌كنيم، بلافاصله قانع و تسليم مي‌شوند و مي‌گويند عمل نيروي انتظامي درست است؛ ما نمي‌دانستيم. و مساله مهمتر اين كه همه ما و همه دستگاهها بايدبخواهيم تااين مشكلات حل شود و يكي از حرف‌هايي كه ما با اين دستگاهها داريم اين است كه در داخل خود دستگاهها در خصوص مساله عفاف و حجاب داراي مشكل هستند حتي اگر ما از اين دستگاهها انتظار نداشته باشيم براي بيرون كاري بكنند، در داخل خودشان هنوز اين مساله را هضم نكردند و براي خود دستورالعمل اجرايي ندارند. اين دقيقا از مشكلات نيروي انتظامي و نوعي جفا هم شده است كه بايد بر رفتار برخي از كارمندان دستگاههايي نظارت كند كه خودشان عضو اجرايي قانون عفاف و حجاب هستند! 
سردار كارگر مي‌گويد:همچنين يكي از مشكلات اساسي اجراي قانون حجاب و عفاف ترددكنندگان در سطح جامعه هستند كه عمده آنها يا دانشجو و دانش‌آموز و يا كارمندان بخش خصوصي و دولتي هستند و يا كساني هستند كه به اين مراكز مراجعه مي‌كنند. البته بعضي‌ها هم هستند كه داراي مشكلات اخلاقي و رفتاري وبدون هدف خاصي در حال تردد هستند و جزو هنجارشكنان محسوب مي‌شوند كه ما با اين‌ها برخورد هم مي‌كنيم.يعني وضع آنها با بقيه مردم فرق مي‌كند اما نظر من اكنون درباره عامه افراد مترددين است كه براي انجام كاري به سطح خيابان مي‌آيند. 
وي مي‌گويد: به نظر من اگر همه دست به دست هم بدهيم و اول بتوانيم وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي خود را اصلاح كنيم و بعد به آن وظايفي كه در مقابل مراجعين به اين سازمان‌ها وزارتخانه‌ها داريم عمل كنيم، مشكل عفاف و حجاب حل خواهد شد. 
سردار كارگر مي‌گويد: من با سياه‌نمايي‌هايي كه راجع به حجاب و عفاف مي‌شود مخالف هستيم، ما ممكن است ريزش‌هايي در جامعه داشته باشيم ولي رويش‌ها از ريزش‌ها بيشتر است كافي است شما استقبال مردم را از برنامه‌هاي ديني و مذهبي ببينيد. اعتكاف يكي از آنهاست كه جوان‌ها بسيار مشتاق شده‌اند در حاليكه در گذشته چنين جلساتي نبود اما اكنون كار به جايي رسيد كه جوانان روزها و ماههاي قبل براي جا نماندن از قافله، ثبت‌نام مي‌كنند تا بتوانند جايي براي خود در فلان مسجد بيابند، رويكرد جوانان به سوي علم و تحقيق، اعتماد كامل خانواده‌ها به مساجد براي ثبت‌نام در كلاس‌هاي آموزشي و تربيتي و... از نشانه‌هاي بارز موفقيت‌هاي جمهوري اسلامي است كه نبايد فراموش شود زيرا در جامعه‌اي كه آرامش فكري، روحي و رواني باشد، كارهاي بزرگ علمي انجام مي‌شود كه فعاليت‌هاي مفيد هسته‌اي، نانو، پزشكي و ياد در ساير علوم، برآمده از ذهن آرام و خلاق جوانان ماست كه من بارها گفتم ما بهترين جوانان جهان را دارم كه به فكر توسعه علم و معرفت هستند. اما انتظارما اين است كه حتي همين مقدار ضعف در حجاب و عفاف هم زيبنده جمهوري اسلامي نيست. 
معاون اجتماعي نيروي انتظامي مي‌افزايد: البته يكي از كارهاي نيروي انتظامي همين گشت‌هاي اخلاقي است. ما بيشتر كارهاي خود را بر روي برخورد با باندهاي فساد و تباهي و سرمنشاها قرار دادهايم. برخورد با وسايل و ابزار ضدفرهنگي وارداتي وتوليد داخل، سي‌دي‌هاي مستهجن، مراكز فساد، مشروبات الكلي و... از جمله كارهاي ما است كه باتقويت مرزباني موفق شدم ورودي را كنترل كنيم و آمارها در داخل كشور رو به كاهش است. 
وي مي‌افزايد: در نظرسنجي‌هايي كه انجام داده‌ايم نشان مي‌دهد اقدام به جرايم رو به كاهش و امنيت رو به افزايش است. به همين دليل است كه به درستي مي‌توانيم ادعا كنيم كشور ما يكي از امن‌ترين كشورهاي جهان است. چرا كه احساس امنيت و امنيت رواني در مردم ما هست و اگر مشكلاتي بوده به اين دليل بود كه ما روش‌ها را بلد نبوديم. هنگامي كه در جايي امنيت را برقرار مي‌كردم تداوم آن نيازمند پيوست فرهنگي - اجتماعي هم داشت كه الحمدلله وضعيت امنيتي كشور ما بسيار خوب است. كه اگر همت كنيم و همه دست به دست هم دهيم مشكلات حل مي‌شود. 
انتقاد از نيروي انتظامي 
معاون اجتماعي نيروي انتظامي مي‌افزايد:درباره انتقاد كنندگان ما در سطح كشور هم چنين معتقديم كه اكثر آنها آدمهاي مغرضي نيستند و يكي از چيزهايي كه ما بايد از مسئولان متدين بخواهيم اين است كه اجازه ندهند ضعف‌ها و كم كاري‌هاي آنها حساسيت‌هاي به حق مردم مؤمن كشورمان را تضعيف كند چرا كه حساسيت‌هاي آنها بايد براي ما خط قرمز باشد چرا كه آنها انقلاب كردند و هزاران شهيد دادند و آنها خطوط را بسيار خوب مي‌شناسند پس ما نبايد كاري كنيم و حرفي بزنيم كه آنها را نااميد سازيم. اگر ما با معضلات اخلاق و اجتماعي برخورد نكنيم مسلم بدانيم كه ما نمي‌توانيم پيشرفت كنيم. دشمنان مي‌خواهند با افزايش فسادف جوانان ما را نابودكنند. بنيان‌هاي خانواده را متلاشي سازند و... تا در نهايت جامعه ما را به فساد و تباهي بكشانند و از بين ببرند. در اين زمينه آمارهاي طلاق براي ما هشدار هنده است زيرا هر وقت كه جامعه پاك و سالم‌تر باشد آمار طلاق كاهش مي‌يابد ولي وقتي كه نتوانيم درباره مواد مخدر و مفاسد اخلاقي نتوانيم كنترل كنيم آمارهاي طلاق افزايش مي‌يابد. 
وي مي‌افزايد: پس ما نبايد فراموش كنيم كه درحالت جنگ قرار داريم اما نه جنگ نظامي، بلكه جنگ نرم كه مقام معظم رهبري هم به آن اشاره دارند چرا كه جنگ نرم با افكار مردم سروكار دارد و مهمترين ابزاري كه در اختيار دشمن هست رسانه‌ها هستند كه ماهواره‌ها اكنون اين را قبضه خود كرده‌اند زيرا اول مي‌آيند كالا و محصولي را تبليغ مي‌كنند يا با تبليغ به افكار و اعتقادات و باورهاي مردم نفوذ مي‌كنند و بعد آن فرد را وادار مي‌كنند از آن محصول استفاده كنند يا براي رفتاري خاص مورد نظر دشمنان شيوه زندگي خود را تغيير دهند. اكنون تبليغ زندگي غربي و تغيير ذائقه مردم از يك فرهنگ ايران اسلامي و شرقي، به يك زندگي به مفهوم عام غربي هدف رسانه‌اي غرب است كه مي‌آيد در افكار مردم و نسل جوان نفوذ مي‌كنند تا شيوه زندگي آنها شيوه غربي شود درحالي كه جوان ايراني هيچگاه از سگ به عنوان تفريح استفاده نمي‌كرد، اما اكنون با همين تبليغ رسانه‌اي غربي، سگ نماد زندگي اشرافي شد تا به ديگران نشان دهند كه ما مثلاً سگ هم داريم! اين همان شيوه مخرب زندگي غربي است كه نمونه‌هاي فراوان آن وجود دارد كه تخريب بنيان خانواده و غيرت مرد و زن هم از جمله همين حركت‌ها و جنگ خزنده و نرم است. 
وي مي‌افزايد: در چنين شرايطي است كه ما به حق مي‌گوئيم ماهواره "ام‌الفساد" است. و در چنين وضعيتي برخي افراد از نيروي انتظامي انتقاد مي‌كنند كه چرا ماهواره‌ها را جمع آوري مي‌كنيم، را پل مي‌كنيم و... درحالي كه بايد بدانند نيروي انتظامي بزرگترين خدمت را به جامعه مي‌كند زيرا ماهواره به همان اندازه مواد مخدر و مشروبات الكلي و مفاسد اجتماعي ديگر خطرناك است.ما اين وضعيت را بر اساس نظر سنجي انجام داديم سرداركارگر، خاطرنشان مي‌كند: تصور نمي‌كنم هيچ سازماني به اندازه نيروي انتظامي كار تحقيقاتي، پژوهشي، نگرش سنجي و نظرسنجي درباره مسئله امنيت اجتماعي، امنيت اخلاقي و امنيت رواني انجام داده باشد و ما اين كار را با كمك كارشناسان خود و خارج از نيروي انتظامي كه از اساتيد خوب كشور هستند، انجام مي‌دهيم.ما در نيروي انتظامي، كميته راهبردي عفاف وحجاب داريم كه 30 نفر از اساتيد كه در اين خصوص صاحب نظر و داراي كرسي هستند در اين كميته شركت كرده و نظرات خود را ارائه مي‌دهند. 
وي مي‌افزايد: مگر وظيفه دولت جمهوري اسلامي اين نيست كه راه و روشي ايجاد كنيدتا جامعه به سعادت برسد؟ اين اصلاً وظيفه حكومت است و در قانون اساسي هم به آن تاكيد شده است اما اين كه عده‌اي مدعي مي‌شوند حكومت نبايد در زندگي مردم دخالت كند. ما در حريم شخصي مردم دخالت نمي‌كنيم. ولي وظيفه ما هدايت جامعه است. مگر آموزش و پرورش براي آموزش جامعه و فرهنگ سازي تلاش مي‌كنند، دانشگاهها نيز چنين حكمي دادند. من بارها عرض كردم بسياري از اين دختران و پسراني كه لباس‌هاي مستهجن و بدن نما مي‌پوشند نمي‌دانند چه مي‌پوشند آنها حتي نمي‌دانند آرم و نشان لباسي كه مي‌پوشند مربوط به گروههاي بدنام خارجي است. مردم و نسل جوان اگر آگاه شوند خودشان، راه و روش خود را اصلاح مي‌كنند. به عنوان نمونه‌اي ديگر من اين سؤال را از خوانندگان روزنامه شما مي‌پرسم اگر يك بيماري وارد كشور شود، مثلاً آنفلوآنزا باشد مگر ما به دنبال واكسيناسيون مردم نمي‌افتيم، مگر آنهايي كه بيمار شدند را در قرنطينه قرار نمي‌دهيم و آنها را مداوا نمي‌كنيم؟ يا آنهايي كه در معرض بيماري باشند را واكسن نمي‌زنيم؟ در مسايل فرهنگي هم همين روش واجب و لازم است لذا همه بايد در ميدان باشند. آنهايي كه درد دين دارند و دلشان براي كشور و تماميت ارضي آن مي‌سوزد. بايد وظيفه خود بدانند كه به ميدان بيايند و كمك كنند. اما اين را هم مي‌پذيريم كه نيروي انتظامي هم مثل همه سازمان‌ها هم مي‌تواند داراي ضعف باشد ولي كسي كه وارد ميدان مي‌شود، مشكلاتش آشكارتر مي‌شود ما نياز به پيشنهادهاي سازنده داريم و گارد نيروي انتظامي بسته نيست. 

انتقاد آري تخريب نه 
معاون اجتماعي نيروي انتظامي مي‌افزايد:اشكالات زيادي به كار ما وارد مي‌شود كه ما همه آنها را پذيرفتيم و ضعف‌هاي فراواني را هم اصلاح كرديم؛ ولي تخريب را نمي‌پذيريم. واقعاً گاهي چيزهايي مي‌بينيم كه عجيب است. سازماني كه موظف است كارها را انجام دهد و نمي‌دهد و... اما در عين حال به ما خرده مي‌گيرند كه چرا چنين كرديم، ما بايد به او انتقاد كنيم و حتي از او شكايت كنيم كه چرا به وظايف خود عمل نمي‌كنند، درحالي كه الآن بدهكار هم شده ايم! 
وي به انتقاد كنندگان گوشه نشين مي‌گويد: آنها خوب است بدانند نيروي انتظامي، سازماني پاسخگوست. يك نهاد انقلابي و معتقد به پاسخگويي است. سازماني بي‌تفاوت نيست؛ جمهوري اسلامي آن را ايجاد كرد. ما وظيفه خود مي‌دانيم به مردم و نظام پاسخگو باشيم و از دستاوردهاي نظام و مردم كه براي آن خون‌هاي فراواني تقديم شد، پاسداري كنيم. اين كه عده‌اي مي‌گويند چرا نيروي انتظامي در حوزه فرهنگ يا هنر وارد مي‌شود. ما بايد وارد شديم البته نه از لحاظ امنيتي و انتظامي، بلكه ما معاونت اجتماعي داريم كه يكي از بزرگترين حوزه‌هاي فعال نيروي انتظامي است اما انتظار ما اين است تا كمك به بهبود شرايط اجتماعي و فرهنگي كشور باشد و اگر آنها كاري كردند كه به ضرر كشور باشد، ما خود را موظف مي‌دانيم مقابل آنها بايستيم. مسئولان حوزه‌هاي فرهنگي، هنري، سينمايي هم بايد كمك كنند تا مشكلات اصلاح شود. 
رفتارهاي سياسي دولتمردان 
سردار كارگر ادامه مي‌دهد: مسئولان سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها بايد بدانند كه نيروي انتظامي آخرين حلقه از اجراي قانون عفاف و حجاب است؛ اما وقتي مجبور مي‌شود براي پيشبرد كارها به عنوان اولين حلقه زنجيره كار و فعاليت مي‌كند. اما اين را هم بگويم كه اگر نيروي انتظامي وارد عرصه نمي‌شد وضعيت عفاف و حجاب بسيار بيشتر از وضعيت امروز مي‌شد و متأسفانه اين مسأله مورد توجه قرار نمي‌گيرد كه مبارزه نيروي انتظامي زنجيره وار به نفع جامعه است. درد اين جاست كه هنوز عده‌اي در بدنه دستگاه‌هاي اجايي مي‌گويند نيروي انتظامي اجازه دهد سازمان‌هاي ديگر كار خودشان را انجام دهند و بعد از چندين سال اگر نشد نيروي انتظامي وارد كارزار شود! مثال معروفي را همه مردم مي‌دانند كه در حوزه راهنمايي و رانندگي ديدند. اگر ما از فردا همه مأموران راهنمايي و رانندگي را فرا بخوانيم و مدعي باشيم اول فرهنگ سازي كنيد و جريمه را حذف كنيم و... 
وي مي‌پرسد: آيا اگر پليس نباشد رانندگان خودروها خودشان همه آئين نامه و قانون راهنمايي و رانندگي را رعايت خواهند كرد؟ يا مثال ديگر براي مبارزه با سارقان است.اگر ما با سارقان برخورد نكنيم و بگوئيم چون فقر وجود دارد، پس سارقان بايد آزاد باشند؟ آيا انتظار واگذاري برخورد با سارقان بعد از اصلاح وضع اقتصادي جامعه جواب قانع‌كننده‌اي براي افكار عمومي است؟ در همه زمينه‌ها همين حكم جاري است. قاچاقچي مواد مخدر كه هدايت و نصيحت نمي‌پذيرد. الآن آيا كسي هست نداند مواد مخدر ضرر دارد، پس چرا عده‌اي عليرغم اين فرهنگ سازي، باز هم سراغ مواد مخدر صنعتي و... مي‌روند؟ در چنين شرايطي است كه مي‌گويم هجوم به نيروي انتظامي دور از انصاف و جوانمردي است. 
برخورد با جشنواره‌هاي مروج بدحجابي 
سردار كارگر يكي ديگر از مباني ترويج بدحجابي را برگزاري جشنواره‌هاي فاقد نظارت و همچنين برخي از شركت‌هاي خصوصي مي‌داند و مي‌گويد:مشكل شركت‌هاي خصوصي و نحوه پوشش خانم‌هاي كارمند آنجا يكي از مشكلات است كه اين مشكلات در بسياري موارد از سوي ارباب رجوع و حتي خود همان كارمندان به ما گزارش شده است. ما كار را شروع كرديم و در قالب اداره اماكن هشدارهاي لازم داده شد، و بعضاً دفاتر شركت‌هاي متخلف پلمپ هم شده است. 
معاون اجتماعي ناجا مي‌گويد: تعطيلي نمايشگاه غذا يكي از اقدامات مؤثر ما بوده است. درحالي كه غرفه‌داران وضعيت بسيار نامناسبي داشته متأسفانه برخي از شركت‌ها و مؤسسات در كشور تأسيس شدند كه با سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و شركت‌ها قرار مي‌بندند و به آنها مي‌گويند غرفه‌دار از ما؛ تا حدي كه سايز قد و بدن آنها با چهره‌هاي مشخص را تعيين مي‌كنند و تن پسران و دختران لباس‌هاي خاصي مي‌پوشانند و كراوات با يك رنگ مي‌دهند. حتي روسري سر دختران بايد با كراوات پسران يكي باشد و ميزان موي سر مشخص باشد، آرايش تعريف شده و يكنواخت باشد تا حدي گريمور دارند تا آنها را آرايش كنند كه به غرفه‌ها مي‌آورند كه متأسفانه اين مؤسسات با اهداف خاص و سودجويي خود به ارزش‌هاي ملت بي‌احترامي مي‌كنند درحالي كه شأن انسان نيست كه اين شركت‌ها به نوع آرايش دختران جامعه ما نظر داشته باشند و آدم از مشاهده چنين وضعيتي تأسف مي‌خورد. چگونه است آنها با ما كه با مفاسد مقابله مي‌كنيم اعتراض مي‌كنند درحالي كه خودشان لباس عادي را از تن غرفه‌داران حذف مي‌كنند و لباس تحميلي خودشان را مي‌پوشانند. 
يا بعضي از كنسرت‌ها كه وضعيت بسيار ناهنجاري دارند و يا مراكزي دولتي كه فروشگاههاي خود را اجاره مي‌دهند و هنگامي كه مراجعه مي‌كنيم مي‌گويند، اماكن دولتي است!آيا اين‌ها نظارت نياز ندارد در حالي كه كارهاي ما مطالبه مردم است. 
وي مي‌گويد: يا اين كه برخي از بيمارستان‌هاي خصوصي كاركنان خود را مجبور مي‌سازند لباس خاصي بپوشند، آرايش كنند و كراوات بزنند و اگر اين كارها را نكنند اخراج مي‌شوند! ما نمي‌خواهيم به حريم شخصي افراد دخالت كنيم ولي وقتي خانمي شكايت مي‌كند و مي‌گويد كه آرايش، مانتو كوتاه و تنگ من در فلان بيمارستان باعث به خطر افتادن زندگي خصوصي‌ام شده است و در آستانه طلاق قرار دارم يا اينكه مردها را مجبور به كراوات مي‌كنند. 
معاون نيروي انتظامي مي‌گويد: براي امرار معاش نبايد اين كارمندان تحت فشار لباس و آرايش باشند ما شكايت‌هاي فراواني از افراد اين شركت‌ها و بيمارستان‌ها داشتيم. يعني براي كار برخي از اين زنان و مردان را به گناه مجبور مي‌سازند كه ما احساس تكليف مي‌كنيم. 
پخش بازي فوتبال در سينماها نيز چنين وضعيتي داشت كه ما براساس مستندات چنين تصميمي گرفتيم. زيرا قبلاً صحنه‌هاي بدي داشتيم اين كار مطالبه مردم است چرا كه در گذشته نمونه‌هاي فراواني از رفتارهاي زننده را مردم ديدند و نسبت به آن حساس شده‌اند. پس گفتيم نمي‌شود.البته برخي از سينماها اعلام كردند براي آقايان پخش مي‌كنند و يكي از سينماها هم مجوز گرفت صرفاً براي خانم‌ها فوتبال پخش كند كه جالب است بدانيد خانمها نرفتند و استقبال از آن نشد كه نشان مي‌دهد قصد و اهداف خاصي دنبال آن بود كه نيروي انتظامي براساس وظيفه خود براي پيشگيري از وقوع جرم و جنايت وارد كارزار شده است. 
سرداركارگر ادامه مي‌دهد: امنيت اخلاقي، اجتماعي، رواني، خاص مردم و اعتقادات مردم و قانون اساسي است. مردم ايران نسبت به نواميس خود خيلي متعصب هستند و در نظرسنجي‌هايي كه از مردم چه از سوي نيروي انتظامي و چه از سوي نهادهاي دانشگاهي براي ما شد مشخص شد كه برخورد با بدحجابي سومين خواسته مردم از ما پس از مبارزه با مواد مخدر و مقابله با عوامل منجر به طلاق، مقابله با بدحجابي را از ما خواستند به همين دليل است كه مي‌گويم ما به خواسته مردم و مقابله با تهاجم رهنگي و جنگ نرم مسئول هستيم و مي‌خواهيم با همكاري همه دستگاهها در اين مبارزه نرم با جنگ نرم مشاركت كنيم كه متأسفانه بايد بگوئيم همانند سيلي از لجن است كه به سوي جامعه ما مي‌آيد ما هم بايد به مبارزه برخيزيم و با ماهواره و مواد مخدر مبارزه كنيم، درحالي كه دنياي غرب هم با اين تبليغات براي جامعه خود موافق نيست، اما اين‌ها را براي ما مي‌خواهد تا ما را نابود سازند. پس لازم است ما در اين جنگ فرهنگي به صورت مسئولانه شركت كنيم. 
نيروي انتظامي به هيچ وجه تحت تأثير فشارها و جوسازي‌هاي قرار نمي‌گيرد و به وظيفه خود عمل مي‌كند اگرچه به پيشنهاد و انتقادها توجه مي‌كنند و آن را در اصلاح كارهاي خود لحاظ مي‌كند اما نيروي انتظامي يك نيروي ارزشي است و وظيفه خود هم كه براي ارزش‌ها باسدار خوبي باشد و بر ضد ارزش‌ها قيام كند. 
معاون اجتماعي نيروي انتظامي با اعلام اينكه سقف حجاب در كشور چادر است ادامه مي‌دهد: مردان نيز بايد حجاب و عرف را رعايت كنند. به همين دليل است كه معتقديم بيش از پنجاه درصد از فعاليت‌هاي ناجا در زمينه عفاف و حجاب فرهنگي است. 
سرداركارگر مي‌افزايد: در زمينه ترويج عفاف و حجاب هزينه‌هاي زيادي صرف آموزش همگاني، چاپ پوستر، برگزاري نمايشگاه‌ها و جشنواره‌ها شده است. اگر طبق راهكارهاي عفاف و حجاب‏، دستگاه‌هاي مورد نظر به وظايف خود عمل مي‌كردند، ديگر نيازي به برخورد سلبي نيروي انتظامي نبود. 
معاون اجتماعي نيروي انتظامي تاكيد مي‌كند: البته كار فرهنگي را بايد از مهد كودك‌ها و دبستان‌ها شروع كرد تا شئونات اسلامي در يك جامعه نهادينه شود. ما با حداقل‌ها يعني با كف حجاب در جامعه برخورد مي‌كنيم و سقف حجاب در جامعه چادر است. حجاب تنها مخصوص زنان نيست و آقايان نيز بايد عرف جامعه را رعايت كنند. 
سردار كارگرمي گويد: اين را هم اضافه كنم كه ما براساس قانون عمل مي‌كنيم وبرخوردهاي ما سليقه‌اي نيست و تمام كاركنان چه خانم چه آقا آموزش ديده‌اند و مصاديق برايشان روشن شده است و اين طور نيست كه هر كس به صورت سليقه‌اي عمل كند البته ماموري كه در صحنه حضور دارد بايد وضعيت را بسنجد كه در آن موقع چه برخوردي انجام گيرد تا شخصيت افراد حفظ شود و فرد دچار مشكلات روحي نشود. 
وي تصريح مي‌كند: برخورد با بدپوششي تنها به وسيله گشت‌هاي امنيت اخلاقي انجام نمي‌شود، بلكه اداره اماكن نيروي انتظامي از طريق نظارت و كنترل دقيق اصناف تعامل خوبي با آنان دارند و عفاف و حجاب با كمك و همكاري صنوف روز بروز رو به بهبود است. 
معاون اجتماعي نيروي انتظامي مي‌افزايد: من همچنين بايد بگويم كليت نظام و مردم از كاري كه نيروي انتظامي انجام مي‌دهد راضي هستند، 222 نماينده مجلس اخيراً در قالب نامه‌اي امضاء شده از ما حمايت كردند. ما به مجلس رفتيم و عملكرد خود را توضيح داديم. ائمه جمعه و جماعات در خطبه‌هاي نماز جمعه قدرداني كردند. رسانه‌ها واقعاً به ما لطف كردند كه ما از آنها تشكر مي‌كنيم. ما به نقد و حمايت نياز داريم، ارشاد و رهنمود مي‌خواهيم، مخصوصاً از رسانه‌ها مي‌خواهيم به ما كمك كنند تا ما بتوانيم خدمتگزار خوبي براي مردم باشيم. 
*اگرچه اكثر زنان و دختران وحتي بانوان اقليت‌هاي مذهبي كشورما پوشش اسلامي را رعايت مي‌كنند، اما عده محدودي هم هستند كه از روي عدم اطلاع و يا بعضاً آگاهانه نوعي از پوشش را انتخاب مي‌كنند كه بر خلاف شئون جامعه و اعتقادات اسلامي است 
*خانم فرشته ملاحسيني دانشجو متاسفانه در جامعه ما بدحجابي "آزادي" معني مي‌شود، درحاليكه ما در سايه حجاب نه تنها اسير نيستيم بلكه انسانهاي آزادي هستيم كه در عين رعايت اصول اخلاقي در صحنه‌هاي مختلف علمي، دانشگاهي و حتي مراكز پزشكي و درماني حاضر مي‌شويم و هيچگاه اسير نگاههاي آلوده نخواهيم شد 
* سردار كارگر معاون اجتماعي نيروي انتظامي:واقعاً گاهي چيزهايي مي‌بينيم كه عجيب است. سازماني كه موظف است كارها را انجام دهد و نمي‌دهد و... در عين حال به ما خرده مي‌گيرند كه چرا چنين كرديم، ما بايد به آنها انتقاد كنيم و حتي ازآنها شكايت كنيم كه چرا به وظايف خود عمل نمي‌كنند، درحالي كه الآن بدهكار هم شده ايم! 
* مسئولان سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها بايد بدانند كه نيروي انتظامي آخرين حلقه از اجراي قانون عفاف و حجاب است؛ اما وقتي مجبور مي‌شود براي پيشبرد كارها به عنوان اولين حلقه زنجيره كار و فعاليت مي‌كند 
* من بارها گفته‌ام ما بهترين جوانان جهان را دارم كه به فكر توسعه علم و معرفت هستند؛ اما انتظارما اين است كه حتي همين مقدار ضعف در حجاب و عفاف هم زيبنده جمهوري اسلامي نيست .
منبع:روزنامه جمهوری اسلامی

نويسنده : تاريخ خبر : 1392/12/27 - 20:53:12 گروه خبري : حجاب

تصویر ثابت

محصولات تصادفي