Google

خواص شیر سویا

خواص شیر سویا

پروتئین شیر گاو پروتئین بسیار مناسب و کاملی است. کلسیمی هم که در شیر گاو است. در شیر سویا وجود ندارد. در عوض شیر سویا فاکتور هایی دارد که جذب کلسیم را افزایش می‌دهد. 
ارزش غذایی شیر سویا
به‌طور کلی محصولات سویا خواص شبیه خواص دارویی دارند و این نکته بسیار مهمی در ارزش غذایی سویا است.
سویا اولین گیاهی است که خواص آن به شدت به فرآورده‌های حیوانی نزدیک است به دلیل پروتئین بالا و اینکه این پروتئین از نظر ارزش غذایی به جز دو اسید آمینه متیونین و سیستئین بسیار غنی و تقریبا شبیه گوشت هستند.
اما خواص اصلی سویا مربوط به گروهی از مواد به‌نام ایزوفلا و نوئیدهاست که دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی و فیتواستروژنیک می‌باشند و این دو خاصیت این ماده غذایی را بسیار خاص کرده است.
کاهش عوارض یائسگی
شیر سویا حاوی موادی بنام فیتواستروژن است. فیتواستروژن یعنی استروژن بسیار ضعیف. فیتو استروژن موجود در شیر سویا موجب می‌شود حالتی در بدن ایجاد شود مانند اینکه استروژن در بدن وجود دارد
در نتیجه هم پوکی استخوان و هم عوارض یائسگی ایجاد نمی شود. البته به شرط آنکه خانمها قبل از یائسگی شروع به مصرف شیر سویا کرده باشند.
 شیر سویا و پوکی استخوان
شیر سویا در درمان پوکی استخوان در دراز مدت نقش مؤثری می‌تواند داشته باشد.شیر سویا حاوی ترکیبات ایزو فلاوینی است.
که این ترکیبات می‌توانند به عنوان هورمونهای جنسی عمل کنند. در حقیقت کمبود هورمون‌های جنسی در یائسگی باعث مختل شدن جذب کلسیم شده و به دنبال آن پوکی استخوان ظاهر می‌شوند.
شیر سویا در مقابل سقط جنین
مصرف شیر سویا در زنانی که از طریقINF یا کاشت تخمک بارور شده‌اند می‌تواند تا۶ برابر سبب موفقیت روند بارداری شود. از سوی دیگر شیر سویا احتمال سقط جنین را به شدت کاهش می‌دهد.
عوارض شیر سویا
مهم‌ترین مساله‌ای که شیر سویا می‌تواند ایجاد کند حساسیت است. زیرا بعضی‌ها به این مواد حساسیت دارند
بنابراین وقتی شیر سویا را برای اولین بار استفاده می‌کنند مانند افرادی که به بادمجان یا گوجه‌فرنگی حساسیت دارند دچار کمبودهای پوستی و گرفتگی صدا می‌شوند.
 منبع:آفتاب

 

نويسنده : تاريخ خبر : 1392/12/25 - 20:55:27 گروه خبري : آشپزی و تغذیه

تصویر ثابت

محصولات تصادفي