Google

حجاب زینب(س)از نامحرمان

حجاب زینب(س)از نامحرمان

از امیرمؤمنان نقل شده است:
«إنَّ النساءَ هَمُّهنّ زینةُ الحیاة الدنیا؛1 همت زنان زینت و زیورهاى زندگى دنیاست».
در متون دینى اسلام، بر اساس همین علاقه فطرى زنان، به استفاده از زینت آلات و زیبایى ها تشویق شده است.
از امام باقر علیه السلام نقل شده که:
لا یَنبغى لِلْمرأةِ اَنْ تُعِطّلَ نفسَها وَ لَو أن تعلِّق فى عُنقِها قِلادةً وَ لایَنْبغى اَنْ تَدعَ یدَها مِن الْخِضابِ وَ لوْ اَن تَمْسَحَها مسحا بالْحَنا وَ إنْ کانتْ مُسنةً.2
سزاوار نیست زنى خود را بدون زیور رها کند. پس دست کم گردن بندى به گردن آویزد و شایسته نیست دست زن بدون خضاب باشد و لو این که حنایى را مس کند، اگر چه آن زن پیر باشد.
البته چون نمایش زینت به افراد نامحرم، پى آمدهاى منفى مانند تحریک جنسى، آسیب زایى و دچار شدن به مفاسد جنسى را در پى دارد، در آموزه هاى قرآنى اسلام درباره استفاده زنان و بانوان از زینت حد و مرزهایى قرار داده شده است که برخى از آن ها در این آیه اشاره شده است.
وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ . (نور: 31).
و زنان آرایش خود را جز آن چه قهرا ظاهر مى شود، بر بیگانه آشکار نسازند و باید سینه و بر دوش خود را به مقنعه بپوشانند و زینت و جمال خود را آشکار نسازند.
بر اساس آیه یاد شده، یکى از توصیه هاى اساسى اسلام به بانوان، نمایش ندادن زینت ها و زیبایى ها به افراد نامحرم است. یکى از حکمت هاى این دستور قرآنى و اسلامى این است که چون بانوان به طور طبیعى به گونه اى آفریده شده اند که غالبا مظهر جمال و زیبایى و مردان نیز مظهر شیفتگى و دلدادگى هستند، ازاین رو آشکار کردن زینت ها توسط بانوان، زمینه تحریک شهوت جنسى را ایجاد مى کند و تحریک شهوت جنسى نیز زمینه گناهان جنسى را فراهم مى سازد. پس چون شارع مقدس براى رسیدن انسان به کمال، دوست دارد محیط اجتماع را از آلودگى به گناهان پاک سازد، با دستور حکمت آمیز نمایش ندادن زینت خواسته است مقدمات پیدایش آلودگى در جامعه را از میان ببرد. دستور الهى در مورد خودآرایى بانوان با تعابیر مختلف در قرآن مجید آمده است:
«غَیرَ مُتَبَرِّجاتٍ بِزینةٍ؛ زنان اظهار تجملات و زینت خود نکنند». (نور: 60)
«و قَرْنَ فى بُیوتِکُنّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تبرُّجَ الْجاهلیة الاولى؛ و در خانه هایتان بنشینید و آرام بگیرید و مانند دوره جاهلیت پیشین، آرایش و خودآرایى مکنید». (احزاب: 23)
در ذیل این آیه شریفه، روایتى از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرموده اند:
«سیکون جاهلیة اخرى؛3
یعنى در مقابل خودنمایى جاهلیت نخستین، خودنمایى جاهلیت دیگرى نیز پدید خواهد آمد.
بعید نیست مراد از خودنمایى جاهلیت جدید و مدرن که امام معصوم علیه السلام از آن خبر داده اند، جنبش طرفداران لختى و برهنگى در جهان غرب باشد.4
افزون بر این در آیه دیگرى درباره خودآرایى آمده است:
«لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ؛ آن گونه پاى بر زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود. (نور: 31).
از این آیه شریفه به کمک آیات و روایات دیگر مربوط به حجاب، یک قاعده کلى در مورد حجاب و پوشش بانوان استفاده مى شود و آن این که پوشش و شیوه رفتار بانوان در سطح جامعه، باید به گونه اى باشد که باعث تحریک شهوات جنسى نگردد. بنابراین، زنان به منظور کمک به پاکى جامعه از گناهان جنسى، باید از هر گونه حرکتى که برانگیزاننده شهوت هاى جنسى است، بپرهیزند و تردیدى نیست که یکى از مهم ترین راه کارها، نمایش ندادن زینت ها به افراد نامحرم است که در قرآن روى آن تأکید شده است.
وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التّابِعینَ غَیْرِ أُولِی اْلإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى عَوْراتِ النِّساءِ. (نور: 31).
و (زنان) زینت و آرایش خود را جز آن چه قهرا ظاهر مى شود، بر بیگانه آشکار نسازند و باید سینه و برودوش خود را به مقنعه بپوشانند و زینت و جمال خود را آشکار نسازند، جز براى شوهران خود و پدران و پدران شوهر و پسران خود و پسران شوهر و برادران خود و پسران برادر و خواهران خود و زنان خود (یعنى زنان مسلمان) و کنیزان ملکى خویش و اتباع (خانواده که رغبت به زنان ندارند) از زن و مرد یا طفلى که هنوز بر عورت و محارم زنان آگاه نیستند.
تعبیر «لا یبدین زینتهن» به معناى آشکار نکردن زینت ها و زیبایى هاست که تعبیر دیگر قرآنى آن، عدم تبرّج است. از آیه شریفه بالا و آیات پیشین استفاده مى شود قاعده اصلى و اولى در مورد زینت و زیبایى هاى بانوان، آشکار نکردن آن هاست، مگر در برخى موارد استثنایى که در دو مورد کلى ذیل قابل توضیح هستند.
 
1 . نهج البلاغه، خطبه 153.
2 . وسایل الشیعه، کتاب النکاح، ابواب مقدمات نکاح، باب 85، باب کراهة ترک المرأة الحلى و الخضاب و ان کانت مسّنه و ان کان زوجها اعمى، ص 118، روایت 1.
3 . تفسیر القمى، ج 2، ص 193، ذیل آیه مذکور.
4 . براى آگاهى درباره جنبش برهنگى در غرب نک:
الف) استاد شهید مرتضى مطهرى، اخلاق جنسى در اسلام و جهان غرب؛
ب) استاد شهید مرتضى مطهرى، مقدمه کتاب، مسئله حجاب؛
ج) دکتر حداد عادل، فرهنگ برهنگى و برهنگى فرهنگى؛
د) جلال رفیع، یاد داشت ها و ره آوردهاى سفر نیویورک در بهشت شدّاد آمریکاى متمدن، آمریکاى متوحش.
منبع: کتاب تأثير پوشش اسلامي در مهار غريزه جنسي

 

نويسنده : تاريخ خبر : 1392/12/08 - 20:37:53 گروه خبري : حجاب

تصویر ثابت

محصولات تصادفي