Google

نظر دانشمندان و هنرمندان غیر مسلمان در مورد حجاب

نظر دانشمندان و هنرمندان غیر مسلمان در مورد حجاب

 

1-نظر خانم ساچیکو موراتا از ژاپن:

وی اهل هوکائیدوی ژاپن است که بعد از خاتمه تحصیلات به دانشگده حقوق دانشگاه چلیا در رشته حقوقو قضایی راه یافت و موفق به دریافت مدرک لیسانس شد و بعد از آن، برای تحقیق در زمینه فقه اسلامی به ویژه فقه جعفری به ایران آمد و در دانشگاه الهیات و معارف اسلامی به اخذ دکترای الهیات نایل گردید. وی با اینکه با زبان عربی و فارسی آشنایی نداشت ، در اثر جدیت با این دو زبان هم آشنا شد تا توانست دکترای الهیات را کسب نماید.

ایشان بودایی مذهب و همسرش مسیحی است و احتمالا بعد از انقلاب اسلامی مسلمان شده است. وی در مصاحبه ای به سوالات بسیاری پاسخ داد که ما دو سوال آن را در اینجا می آوریم.

خبرنگار: بنظر شما حجاب یعنی چه؟ شما محجوبه بودن خانمها را ترجیح می دهید یا مکشوفه بودن را؟

خانم ساچیکو موراتا:حتما محجوبه بودن را ترجیح می دهم و حد معقول پوشش را می پسندم، زیرا لطف زن به محجوبه بودن اوست.اصولا طبع هر انسانی طالب کشف تنوع هاست. وقتی زنان به شکل امروزی مکشوفه باشند، هر چیزی برای جلب توجه مرد باقی نمی گذارند.

هر چیز با اهمیتی وقتی چندین بار رو یاروی قرار گیرد، اهمیت خود را از دست می دهد و این موضوع در تحکیم روابط زناشویی نقش بسیار مهم و موثری دارد. در مغرب زمین که زنها قیود را گسسته اند و انواع لباسهای کوتاه و زننده می پوشند ، روابط زناشویی آنان از کمترین استحکامی برخوردار نیست.

خبرنگار: وضع زنان ایران در چه پایه ای قابل قیاس با زنان ژاپن است؟

زنهای ژاپنی در هر موقعیت تحصیلی که باشند کار در خانه را ترجیح می دهند. فرزندانشان را خود تربیت می کنند و برای مردان خود نیز احترام فوق العاده ای قائل هستند.اصولا حفظ و سلامت بزرگترها،یکی از وظایف اخلاقی مردم ژاپن است و این مولود تعلیمات مذهبی است که بازهم در ژاپن از مقام و موقعیت خاص برخوردار است.1

 2- خانم گاندی می گوید:

ای زنان! اگر آرایش کردن شما تنها به منظور جلب شوت مرد است،از این کار خودداری کنید و زیر چنین خفت و خواری نروید.2

3- نظر آلفرد هیچکاک:

(هیچکاک) فیلمساز مشهوری است. وی می گوید: من معتقدم که زن هم باید مثل فیلمی پر هیجان باشد. بدین معنی که ماهیت خود را کمتر نشان دهد و برای کشف خود ، مرد را به نیروی تخیل و تصور زیادتری وادارد. باید زنان پیوسته بر همین شیوه رفتار کنند. یعنی کمتر ماهیت خود را معرض نمایش قرار دهند نشان دهند و بگذارند مرد برای کشف آنها بیشتر به خود زحمت بدهد. زنان شرقی تا چند سال پیش به خاطره حجاب و نقاب و روی بندی که به کار مبردند خود  به خود جذاب  می نمودند و همین مسئله، جاذبه نیرومندی بدانها می داد. اما بتدریج با تلاشی که زنان این کشورهای برای برابری با زنان غربی از خود نشان می دهند؛ حجاب و پوششی که دیروز بر زن شرقی کشیده شده بود، ازمیان می رود و همراه آن از جاذبه جنسی او هم کاسته می شود.3

4- برتراند راسل :

از لحاظ هنر،مایه تاسف است که بآسانی به زنان بتوان دست یافت و خیلی بهتر است که وصال زنان دشوار باشد، بدون آنکه غیر ممکن گردد.4

5- ویل دورانت:

آنچه بجوییم  و نیابیم عزیز و گرانبها می گردد. زیبایی به قدرت میل بستگی دارد و میل با اقناع و ارضا،ضعیف و با منع و جلوگیری،قوی می گردد.

خودداری از انبساط و امساک در بذل و بخشش، بهترین سلاح برای شکار مردان است.

اگر اعضای نهایی انسان را در معرض عام تشریح می کردند، توجه ما به آن جلب می شد،ولی رغبت و قصد به ندرت تجریک می گردد.مرد جوان به دنبال چشمان پر از حیاست و بی آنکه بداند،حس می کند که این خودداری ظریفانه از یک لطف و رقت عالی خبر میدهند.5

6- توصیه چارلی چاپین به دخترش:

وی که یکی از بازیگران مشهور جهان است در نامه به دخترش می نویسد:

برهنگی بیماری عصر ماست و من پیرم. شاید حرفهای خنده آور می زنم ، اما به گمان من تن عریان تو باید مال کسی باشد که روح عریانش را دوست داری.6

7- گزارشی از رادیو فرانسه:

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و به نقل از رادیو فرانسه:

در ویرجینیای آمریکا طرحی در سال سوم راهنمایی برای جدا کردن دختران از پسران در کلاس درس در دست آزمایش است. چون آموزگاران پی برده اند که دختران بخصوص در ریاضیات و علوم بدون حضور پسران راحت تر به نظر می رسند.

به گفته آموزگاران، دختران در کلاسها مختلط برای آنکه مرود تمسخر و انتقاد پسرها قرار نگیرند کمتر در بحثها شرکت می کنند. در حالی که در غیاب پسرها بهتر و راحت تر به سوالات جواب می دهند. ظاهر نتایج اولیه این آزمایشها رضایت بخش بوده است.

به گفته آموزگاران بخصوص دختران خجول در کلاسهای دخترانه راخت تر هستند، اما انجمنهای متعددی از جمله انجمن ملی زنان در آمریکا با این طرح به مبارزه برخاسته است و آ« را جدایی و تبعیض جنسی فاحشی می داند.

----------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت ها:

1-حقوق زن، تعدد زوجات موقت اثر شهید مطهری ص16

2- کتاب جوانا چرا؟

3- کتاب بهشت جوانان -مساله حجاب ص55 و56

4- همان مدرک :ص55

5- همان مدرک ص52و 53 و55

6- آخرین تصویر چارلی: ص79

نويسنده : تاريخ خبر : 1392/07/01 - 10:59:38 گروه خبري : حجاب

تصویر ثابت

محصولات تصادفي