Google

کجای قرآن نوشته است زن باید حجاب داشته باشد؟

کجای قرآن نوشته است زن باید حجاب داشته باشد؟

سوال مهم : کجای قرآن نوشته که زن باید حجاب داشته باشد؟

آیا لزوم پوشش بانوان در قرآن مطرح شده است؟

پاسخ: از آیاتی که بر این مطلب دلالت دارد ، آیه 59 سوره احزاب می باشد.

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا

ای پیامبر (صل الله علیه و آله و سلم)به همسران و دخترانت و زنان افراد مومن بگو: جلباب های خود را بر خویش فرا فکنند،این کار برای اینکه (از کنیزان و آلودگان)شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است.

(و اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنان سرزده توبه کنند)که خداوند همواره آمرزنده و مهربان است.

فروش اینترنتی چادر حجاب فاطمی

جلباب چیست؟

لغت دانان درباره اینکه لغت جلباب که نوعی از پوشش اشاره دارد تا هر چه مقدار از پوشش را شامل می شود هر کدام مصداق و نمونه ای را بر شمرده اند:

1-خٍمار (روسری)1

2- پوششی که از خمار وسیع تر از رداء(لباس رو مثل عباء)کوچکتر است2

3- هر آنچه که به وسیله آن،لباس و غیر پوشانده شوند.3

با توجه به دو قرینه می توان استظهار نمود که در آیه شریفه معنای اول(خمار)مقصود نیست بلکه اشاره به معنای دوم و سوم دارد.

نکته اول: شان نزول آیه

در مرود شان نزول این آیه چنین آمده است:

در آن زمان گروهی از زنان مسلمان به مسجد می رفتند و پشت سر پیامبر(صل الله علیه و آله)نماز می خواندند، شب هنگام موقعی که برای نماز مغرب و عشاء می رفتند بعضی از جوانان هرزه و اوباش بر سر راه آنان می نشستند و با مزاح و سخنان ناروا آنان را آزار می دادند و مزاحم آنان می شدند. آیه فوق نازل شد و به آنان دستور داد: حجاب خود را به طور کامل مراعات کنند تا کسی بهانه مزاحمت پیدا نکند.4

چرا که در آن زمان معمول بوده که کنیزان بدون پوشش سر و گردن از منزل بیرون می آمدند،و از آنجا که از نظر اخلاقی وضع خوبی نداشتند گاهی بعضی از جوانا هرزه مزاحم آن ها می شدند، در اینجا به زنان آزاد مسلمان دستور داده شد که حجاب اسلامی را کاملا رعایت کنند تا از کنیزان شناخته شوند و بهانه برای مزاحمت به دست هرزگان ندهند.5

نکته دوم

با توجه به حکمتی که در آیه مذکور برای حجاب ذکر گردیده شده(ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ) این کار برای اینکه (از کنیزان و آلودگان)شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است، آنچه که به تقوا نزدیکتر است و در امان بودن از آزار و اذیت دیگران موثر است همان پوشش کاملی است که بدن و لباس زن ها را می پوشاند، می توان در تایید این برداشت به سخن ابن عباس مفسر بزرگ قرآن و شاگرد امیرالمومنین(علیه السلام)توجه نمود که در تعریف جلباب گفته است:جلباب پوششی است که از بالای سر تا پایین را می پوشاند(یستر من فوق الی اسفل6).

بنابر این آنچه از مفاد گفتار دانشمندان لغت عرب در تعریف واژه جلباب در یک عبارت جامع می توان بیان کرد، چنین است:

جلباب، نوعی پوشش گسترده با وسعت کافی است که زنان مسلمان با عفت روی همه لباس های خود می پوشند به گونه ای که لباس ها، حجم بدن و زیور آلات آن ها را مخفی نماید.

بنابر این لباس و پوشش هایی که بر جستگی بدن را نمایان نموده و باعث خود نمائی و جلوه گری و نمایش اندام بانوان باشد، از دایره تعریف حجاب و پوشش اسلامی خارج می باشد و می توان چادر را کامل ترین نوع پوشش برای تحقق بخشیدن به مفهوم جلباب دانست.

واژه يُدْنِينَ از مصدر (اذناء)به معنی نزدیک کردن است. یعنی زنان پوشش خود را به گونه ای سر کنند که به راحتی از دور بدن کنار نرود،چنین نباشد که جنبه تشریفاتی و عاریه ای داشته باشد و آن را آزاد بگذارند بطوری که در منزل یا در کوچه و خیابان در مقابل نامحرم، پوشش گاه و بیگاه کنار رفته و زینت و مو و اعضای بدنشان نمایان شود.بلکه با نزدیک کردن گوشه های آن به هم، شناسایی خود را در مقابل نامحرمان به حداقل کاهش دهند. به تعبیر ساده خودمان پوشش را جمع و جور کنند تا درست آنان را محفوظ دارد.

پیامها

از این آیه شریفه پیام هایی قابل استفاده است که توجه به آن ها مناسب است:

پیام اول: از اینکه در اول آیه، همسران و دختران را مقدم بر سایر زنان آورد، شاید بتوان استفاده نمود که هر فردی در امر به معروف و نهی از منکر قبل از هر کسی باید از خانواده خود شروع کند و آنان را اصلاح و هدایت نماید.

پیام دوم: از اینکه ابتداء همسران، مورد خطابند، ممکن است استفاده شود که مادر، نقش محوری و اصلی را در تربیت فرزندان دارد. لذا اگر مادر واقعا اهل تقوی و عفت و حجاب باشد معنویت و رفتار او معمولا در دخترش اثر می گذارد.

پیام سوم: در قرآن برای زن، دو پوشش در مقابل نامحرمان بیان شده است:1- روسری یا مقنعه 2-جلباب(بیان شد)،استفاده همزمان از این دو نوع پوشش ممکن است حکمتش آن باشد که اگر اتفاقا در هنگام راه رفتن یا نشست و برخاست یا پیش آمد دیگر مثل وزش باد، پوشش رویین کمی باز شد سر و گردن و سینه آشکار نگردد و این قسمت های حساس پوشش بیشتری داشته باشد و احتیاطی افزون انجام گیرد تا عفت و نجابت و شخصیت زن کاملا از دید نامحرمان مصون و محفوظ بماند.

پیام چهارم: در پایان آیه،فلسفه حجاب را اشاره نموده است که: حجاب بخاطره آن است که زن، با حجاب شناخته شود. در واقع پوشش مرزی است که زنان دارای هویت فرهنگی و منزلت انسانی و معنوی را از زنان بد حجاب و آلوده جدا نماید.

حجاب برای آن است که زنان مورد آزار و اذیت قرار نگیرند. وقتی زن کاملا خود را بپوشاند و با پاکدامنی در جامعه و محل تحصیل و کار ظاهر شود دیگر چشم ها به طرف او خیره نخواهد شد و جوانان و مردان هرزه ای که در سر راه ایستاده اند، می فهمند که او زن عفیف و پاکدامنی است،لذا او را با شوخی و متلک  گفتن و حرف های زشت .... آزار نمی دهند و از خطرات در امان خواهد ماند.اما خانمی که پوشش صحیح ندارد و خود آرایی می کند افراد مریض و مغرض را متوجه خود می کند و طبیعی است که چنین افرادی مزاحمت هایی برای او ایجاد می کنند و گاهی هم مورد هجوم و حمله بعضی از مردان آلوده قرار خواهند گرفت و در بعضی مواقع جان و آبرویش را از دست خواهد داد.

اگر پرونده جنایتکاران را با عنوان هایی نظیر خفاش شب، گروه عقرب،گروه باغ آلو.... که محاکمه شده اند را مرور کنید، می بینید تقریبا تمام کسانی که به دام اینان افتاده و پس از تحمل آزار های فراوان جان خود را از دست داده اند خانم هایی بوده اند که پوشش لازم و خدا پسند را نداشته اند.

پیام پنجم: حجاب زن، امر الهی است، این گونه نیست که زن بگویید: من دلم می خواهد حجابم کامل نباشد یا مردی بگوید: من راضی هستم همسرم بد حجاب بوده یا مختصری آرایشی داشته باشد.

دستور حجاب، بر اساس حکمت و برای خیر و مصلحت ما وضع شده است. اگر شوهر بی غیرت است و همسرش را به عدم رعایت و پوشش اسلامی دعوت می کند و یا پدر فرزندش را به بدحجابی امر می کند، مخالفت با دستور آنها واجب است.

امیرالمومنین(علیه السلام)می فرمایند: لَا طَاعَةَ لِمَخْلُوقٍ فِى مَعْصِيَةِ الْخَالِقِ .7

هیچ اطاعتی از مخلوق در نافرمانی از پروردگار روا نیست.

لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله ارسال نمایید.

پاورقی

------------------------------------------------------

1- مفردات الفاظ قرآن لغت <جلب> ص 199، قاموس ج 2 لغت <خمر>ص299.

2-لسان العرب ج2 لغت<جلب>.

3- لسان العرب ج 2 لغت <جلب>، المصباح المنیر ص 104.

4-تفسیر نمونه ج17 آیه 59 احزاب ص426. تفسیر نور الثقلین ج 4 ص 304

5- تفیسر مجمع البیان ج 8 ص 580، تفسیر نومنه ج17 ص 426

6-تفسیر جوامع الجامع ج3 ص 91

7- بحارالانوار ج 10 ص365 ، نهج البلاغه کلمات قصار حکمت 165 ص 474

نويسنده : تاريخ خبر : 1392/06/07 - 12:51:02 گروه خبري : آیات و احادیث

تصویر ثابت

محصولات تصادفي